Aptiekās nereti var novērot, ka cilvēki pakām vien pērk multivitamīnus. Vitamīni, protams, sola brīnumus – uzlabot pašsajūtu, imunitāti, ādas un matu stāvokli, redzi, sirdsdarbību un ko tik vēl ne. Brīnums, ka vēl kafiju paši neuztaisa! Tomēr vai tas viss ir nepieciešams? Austrālijas Mediķu asociācijas prezidents Maikls Genons saka – nē. Un piebilst, ka vitamīni rada vien ļoti dārgu urīnu.

Uzreiz piebilde – runa nav par cilvēkiem, kuriem konstatēts kāda vitamīna vai miroelementa trūkums, un ar pārtiku uzņemt to neizdodas. Tā, piemēram, anēmiskiem cilvēkiem nepieciešami dzelzs preparāti, tāpat arī grūtniecēm ļoti svarīgi papildus uzņemt folskābi. Tomēr, kā apgalvo Genona kungs, attīstītās valstīs dzīvojošu cilvēku vidū tādu ir maz, jo laba pārtika ir pieejama plašā klāstā. “Cilvēkiem nepieciešams normāls uzturs, bet viņi nolaiž naudu podā”, nesaudzīgs izteicienos ir asociācijas vadītājs. Austrāļu ziņu kanāls ABC šai tēmai veltījis veselu raidījumu, un secinājis, ka… vitamīni tiek tirgoti tāpēc, ka cilvēki tos pieprasa. Un viss! 

Vēl nesaudzīgāki savā kritikā ir vairāki ārsti, zinātņu doktori, kas pirms dažiem gadiem publicējuši atklātu vēstuli žurnālā Annals of Internal Medicine. Apskatījuši 3 dažādu multivitamīnu un 24 atsevišķo vitamīnu preparātu pētījumus, kuros kopumā piedalījās vairāk kā 400 000 dalībnieku, nebija neviena skaidra pierādījuma tam, ka vitamīni labvēlīgi iedarbojas uz dzīves ilgumu, sirds veselību vai vēža profilaksi. Tāpat vitamīni, diemžēl, nepalīdz prāta spēju un atmiņas uzlabošanai. Vēl ļaunāk – A, E vitamīns un Beta karotīns var būt pat kaitīgi, ja tos lieto bez vajadzības, jo tie spēj uzkrāties organismā. Starp citu, tas attiecas arī uz Latvijā iecienīto D vitamīnu, kuru iedzīvotāji lieto bez analīzēm – paaugstinātās devās tas var būt pat toksisks un radīt nieru problēmas. Negaidīti, vai ne? 

Tad nu šo ārstu paustā doma ir viennozīmīga: vairums uztura bagātinātāju nepalīdz izvairīties no slimībām, neuzlabo hronisku kaišu stāvokli, to lietošanas jēga nav pierādīta, un no tiem vajadzētu izvairīties. Sevišķi tas attiecas uz tiem cilvēkiem, kam nav acīmredzamu vitamīnu trūkuma pazīmju, un tā ir lielākā daļa visu vitamīnu lietotāju.

Ko no tā secināt? Ja tev ir neizskaidrojami slikta pašsajūta, ej pie ārsta un lūdz nosūtījumu uz analīzēm (reizi gadā ikvienam vajadzētu uztaisīt pilnu asins ainu!). Ja analīzes uzrāda vitamīnu trūkumu – braši dodies uz aptieku. Pretējā gadījumā vienkārši centies ēst daudzveidīgāk un regulāri iziet svaigā gaisā. Un, ja ļoti gribas iztērēt naudu vitamīnos, labāk nopērc lasi, labu šokolādi un augļus. Būs daudz jēdzīgāk.

 

Avots: fenikssfun.com

Sers Ričards Brensons par dzīvi
VIDEO: Līgava iemeta ziedu pušķis upē. Brīdi vēlāk viesi kliedza šausmās, ieraugot...
Uzmanību! “WhatsApp” tiek izplatīta krāpnieciska ziņa!
Ārsti apgalvo, ka vitamīnu dzeršana ir vienkārši dārgs veids, kā noskalot naudu podā
Kad naktī ir jāsteidzas uz lekciju…
Sieviete absurda iemesla dēļ iesūdz tiesā «Ryanair» un izcīna 15 000 dolāru atlīdzību