Raidījums “LNT Ziņas” apgalvo, ka lauksaimniekiem arvien grūtāk atrast sezonas strādniekus ražas novākšanai, tāpēc daudzas saimniecības spiestas darba spēku meklēt ārpus Latvijas robežām.

Saimniece vārdā Māra, kura audzē krūmmellenes, stāsta raidījumam, ka ražas novākšanai vasaras beigās ir nepieciešamas darba rokas. Pagājušajā gadā vajadzīgos 150 darbiniekus neizdevās atrast. Šī iemesla dēļ viņai nācās algot vairākus desmitus viesstrādnieku no Ukrainas.

Sieviete atklāj, ka šogad situācija ir vēl dramatiskāka:

“Pagājušajā sezonā man bija 20 viesstrādnieki no Ukrainas un arī šajā gadā man ir plāns to darīt, tāpēc, ka vienkārši nav citas izejas, jo ar katru gadu sarūk strādāt gribētāji. Man jau stāv vakance otro mēnesi, kur aicinu darbā uz vasaras periodu – nedēļā divi piezvana un apjautājas.”

Kristīne Stašāne, Nodarbinātības valsts aģentūras pārstāve skaidro: “Ik gadu sākoties pavasara mēnešiem mēs redzam savā datu bāzē tendenci, ka vakanču skaits pieaug, protams izteikts pieaugums ir sezona vakancēm, tās ir ceļu būve, būvniecība arī lauksaimniekiem ir redzams pieaugums, ja pērn vidēji mēnesī aktuālas bija ap 6 tūkstoši vakances, tad šobrīd šī tendence svārstās no 7-8 tūkstoši aktuālās vakances.”

Interesanti, ka viesstrādnieku darbs bieži vien izmaksā dārgāk – viesstrādniekam jāmaksā Latvijā noteiktā vidējā alga, kas ir 854 eiro, turklāt, par katru viesstrādnieku jāmaksā 54 eiro valsts nodeva.

“Pēc Latvijas augļkopju asociācijas datiem, kopumā Latvijā pērn tika nodarbināti 100 viesstrādnieki. Šogad to skaits varētu dubultosies un Latvijā ogas lasīt ieradīsies vismaz 200 viesstrādnieki.”


VIDEO: Nežēlīgs veids, kā pārmācit zagli, kurš ielīdis svešā automašīnā
Japāņi sākuši būvēt mājas no putuplasta
VIDEO: «Eirovīzijas» priekšnesumu iztraucē plika dibena parādīšanās uz skatuves
Kokneses pusē pamanīts varens ķepainis
Konkurasā ''Visnetīrīgākais dzīvoklis visā Lielbritānijā'' uzvarētāja saņem 640 dolārus
18 Photoshop izgāšanās: Nu kā TO var nepamanīt!